معرفی آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس (International English Language Testing System) IELTS به معنای سیستم بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی است. و یکی از معتبرترین آزمون‌ها برای سنجش دانش زبان انگلیسی در دنیا محسوب می‌شود. این آزمون توسط دو موسسه‌ی بریتیش کانسیل بریتانیا (British Council) و آی‌دی‌پی (IDP) استرالیا برگزار می‌شود. آزمون آیلتس برای سنجش چهار مهارت اصلی زبانی، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، گوش کردن (Listening) و صحبت کردن (Speaking) طراحی‌شده است. و به‌صورت کاملاً نظام‌مند و هدفمند به سنجش و ارزیابی این مهارت‌ها می‌پردازد. مدرک آیلتس برای ورود به اکثر کشورها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های خارجی، موردنیاز مهاجرین است. در آزمون آیلتس، چهار مهارت رایتینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و لیسنینگ داوطلب مورد ارزیابی قرارگرفته و برای هر مهارت نمره‌ای از ۱ تا ۹ در نظر گرفته می‌شود. درواقع در آزمون آیلتس مسئله، قبولی یا مردودی مطرح نیست. بلکه هرکس سطح دانش زبان انگلیسی خود را می‌سنجد. و از نمره خود، آگاه می‌شود. و تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس برای عموم نامحدود است. و برای هر بار شرکت در آزمون باید هزینه ثبت‌نام که برابر با ۲۲۵ دلار آمریکا است را بپردازد. این هزینه را هنگام ثبت‌نام در مراکز آزمون ایران به تومان پرداخت می‌شود. و لازم به ذکر است که مدرک آیلتس تنها دو سال اعتبار دارد.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس، دو مدل آکادمیک (Academic) و جنرال (General) دارد. و هر فرد بسته به هدف مهاجرتی که دارد، در یکی از این آزمون‌ها شرکت می‌کند. آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی و بالاتر دارند. و آزمون جنرال برای افرادی است که می‌خواهند از طریق برنامه‌ی کاری به یکی از کشورهای استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا مهاجرت کنند. یا کسانی که قصد تحصیل در مقطع پایین‌تر از کارشناسی یا در سطح مدرسه دارند. البته برای متقاضیان مهاجرت، هر مؤسسه‌ی خارجی یا بین‌المللی شرایط پذیرش متفاوتی دارد. در بعضی موارد هم آیلتس آکادمیک و هم آیلتس جنرال از متقاضی پذیرفته می‌شود. پس اگر مطمئن نیستید که در کدام نوع آزمون باید شرکت کنید، می‌بایست با مؤسسه‌ی موردنظر تماس بگیرید و از شرایط مطلع شوید. آزمون آیلتس به‌صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود. تفاوت این دو آزمون در بخش‌های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ است. بخش اسپیکینگ در هر دو آزمون یکسان و به‌صورت فردی برگزار می‌شود. و آزمون‌گیرنده از شما سؤال پرسیده و به شما نمره داده می‌شود. تفاوت دیگر این دو آزمون در مدت‌زمانی است که نتیجه آزمون را دریافت می‌کنید. در آزمون کاغذی ۱۳ روز بعد از امتحان، نتایج به دست شما می‌رسد. ولی در آزمون کامپیوتری بین ۵ تا ۷ روز بعد از آزمون می‌توانید از نتیجه آن مطلع بشوید.

تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

تفاوت این دو مدل در دو مهارت ریدینگ و رایتینگ است. و دو بخش دیگر یعنی اسپیکینگ و لیسنینگ در هر دو مدل یکسان‌اند. در ریدینگ آکادمیک، متن‌ها معمولاً جنبه‌ی علمی دارند. درحالی‌که متن‌ها در ریدینگ جنرال، عمومی‌تر هستند و به زندگی روزمره ارتباط بیشتری دارند. برای مثال متن‌هایی در مورد تاریخچه معماری یا سیستم‌های کشاورزی و یا نحوه زندگی یک‌ گونه‌ی جانوری معمولاً در ماژول آکادمیک مطرح می‌شوند. درحالی‌که متن‌هایی حاوی دستورالعمل‌ها در شرایط متفاوت و یا آگهی‌ها در ماژول جنرال مطرح می‌شوند. رایتینگ آیلتس از دو بخش تشکیل‌شده است. تفاوت اصلی آیلتس جنرال و آکادمیک در قسمت اول است. در آزمون جنرال از شما خواسته می‌شود در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود، نامه‌ای بنویسید. ولی در آکادمیک لازم است شما یک داده تصویری مثل یک نمودار یا یک نقشه و… را توصیف کنید.

بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

زمان کلی آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است و شامل چهار بخش می‌شود:

 • بخش شنیداری (Listening): ۳۰ دقیقه
 • بخش خواندن (Reading): ۶۰ دقیقه
 • بخش نوشتاری (Writing): ۶۰ دقیقه
 • بخش گفتاری (Speaking): ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

آزمون‌های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ آیلتس در یک روز انجام می‌شود. اما آزمون اسپیکینگ ممکن است در یک روز دیگر (از ۷ روز قبل تا ۷ روز بعد) از داوطلب گرفته شود.

نمره‌دهی آزمون آیلتس

نمره آزمون آیلتس، میانگین نمراتی است که در چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری کسب‌شده است. نمرات هر بخش از ۹ نمره در نظر گرفته می‌شوند. و میانگین نهایی نمرات به نیم نمره نزدیک‌تر گرد می‌شود. مثلاً نمره ۶.۷۵ به ۷ گرد می‌شود یا نمره ۶.۲۵ به ۶.۵ تبدیل می‌شود.

مقیاس نمرات آیلتس از ۰ تا ۹ به‌صورت زیر است:

۹تسلط کاملشخص تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته و قادر به برقراری ارتباط روان، صحیح، درست و با درک کامل به زبان انگلیسی است.
۸تسلط خیلی خوبشخص تسلط کامل و روان به زبان انگلیسی دارد. اما بعضاً دچار اشتباهات غیرعمدی از روی عدم آشنایی با موضوع می‌شود. شخص قادر به مدیریت مباحث حول موضوعات مختلف هست، اما در موقعیت‌های که با آن آشنایی ندارد، دچار اشتباه می‌شود.
۷تسلط خوب و قابل‌قبولشخص تسلط قابل‌قبول به زبان انگلیسی داشته اما در موارد خاص دچار اشتباه و سوءتفاهم می‌گردد. از پس درک موقعیت و مدیریت بحث به‌خوبی برمی‌آید.
۶تسلط قابل‌قبولمعمولاً شخص تسلط قابل‌قبول به موقعیت‌های زبانی مختلف دارد. اما در برخی مواقع دچار اشتباه و برداشت غلط می‌شود.
۵تسلط نسبیشخص تسلط نسبی به زبان داشته و در اکثر موقعیت‌ها توانایی برقراری ارتباط دارد، اما احتمال اشتباه کردن او بالا است. در موقعیت‌های آشنا قابلیت برقراری ارتباط کلی دارد.
۴تسلط محدودشخص در موقعیت‌های بسیار آشنا قابلیت برقراری ارتباط دارد. در درک و انتقال مفاهیم دائم دچار مشکل می‌شود. وی توانایی برقراری ارتباط مؤثر و پیشرفته را ندارد.
۳تسلط بسیار محدودشخص قادر به فهم و انتقال مفاهیم کلی در موقعیت‌های آشنا است. اما احتمال مکث و مشکل در برقراری ارتباطات او بالا است.
۲تسلط پایینشخص امکان برقراری ارتباط بسیار محدودی دارد و تنها از جملات کوتاه و تک کلمه استفاده می‌کند.
۱بدون تسلطشخص جز چند کلمه محدود و خالی هیچ تسلطی به زبان انگلیسی ندارد.
۰داوطلب غایبشخص اطلاعات کافی برای ارزیابی وجود ندارد.

معرفی آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل TOEFL (Test of English as a Foreign Language) یکی از آزمون‌های معتبر جهان است که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. و در صورت کسب نمره‌ی قابل قبول این آزمون متقاضیان می‌توانند از آن در جهت اهداف خود نظیر مهاجرت شغلی و یا تحصیلی استفاده کنند. ازآنجایی‌که آزمون تافل تقریبا معتبرترین آزمون در بین آزمون‌های بین‌المللی است، و حتی اگر شما قصد مهاجرت هم نداشته باشید شرکت در این آزمون و کسب نمره‌ی مناسب می‌تواند نکته‌ی مثبت و تأثیرگذاری در رزومه‌ی شما شکل دهد. نمره آزمون تافل تقریبا در بیش از نه هزار دانشگاه در سطح جهان اعتبار داشته و همین ویژگی تافل را به یکی از معتبرترین آزمون‌ها تبدیل کرده است.

ثبت نام در آزمون تافل و نحوه‌ی برگزاری آزمون

برای ثبت نام در آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOEFL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید. و مراحل پرداخت هزینه تافل را انجام دهید. هزینه آزمون تافل با توجه به کشورِ فرد متقاضی متفاوت است، در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران  حدوداً   240 دلار است. پس از ثبت اطلاعات و تأیید در مرحله‌ی بعد شما می‌توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه‌هایی که در پیش روی شما قرار دارد. انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی و بعد از پرداخت آزمون تافل، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید

اعتبار آزمون تافل به‌صورت رسمی دو سال است. به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می­‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد. اما در صورت گذشتن این مدت باید مجدداً در آزمون شرکت کرده و نمره‌ی جدیدی را کسب نمایید. آزمون تافل در ایران به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود. البته شما برای شرکت در این آزمون می‌بایست به یکی از مراکز مورد تأیید مراجعه نمایید. زمان تقریبی این آزمون سه ساعت و نیم خواهد بود. پس از گذشت دو ساعت از آزمون و اتمام بخش Listening  شرکت‌کنندگان در آزمون یک فرصت ده‌دقیقه‌ای برای استراحت خواهند داشت. برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه در روزی جدا از آزمون اصلی برگزار می‌شود، بخش Speaking تافل در یک روز با سایر بخش‌ها انجام شده و ارزیابی تمامی مهارت‌ها در آزمون تافل در یک روز صورت می‌گیرد و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌شود.

ساختار کلی امتحان تافل چیست؟

این آزمون از چهار بخش Reading, Listening, Speaking, Writing تشکیل‌شده است. و شرکت­‌کنندگان در این آزمون پس از گذراندن دو بخش اول (Reading, Listening) و پس از یک استراحت ده‌دقیقه‌ای برای دو بخش بعدی آماده می­‌شوند.

بخش اول: TOEFL Reading

در بخش Reading یا همان مهارت خواندن شما با تقریباً ده سبکِ سؤالی روبرو خواهید بود. که در صورت شناخت کافی از انواع سؤالات این بخش می‌توانید با آمادگی بیشتری برای کسب نمره­‌ی مورد نظر اقدام نمایید. در این بخش شما به‌عنوان شرکت­‌کننده در این آزمون بین ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه فرصت خواهید داشت. که در این زمان باید پس از مطالعه‌ی سه تا پنج متن به سؤالاتی پاسخ دهید. تعداد این سؤالات متغیر است و بسته به محتوایِ متن­‌ها کم یا زیاد می­‌شود.

بخش دوم: TOEFL Listening

بخش Listening همان بخش شنیداری آزمون تافل است که زمانی معادل ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می­‌شود. در این زمان شما شنونده‌­ی ۶ الی ۹ فایل صوتی خواهید بود و با توجه به شنیده­‌های خود پاسخگوی سؤالات هستید.

بخش سوم: TOEFL Speaking

بخش مکالمه­‌ی آزمون تافل تنها ۲۰ دقیقه از زمان کلی آزمون شما را خواهد گرفت. در این بخش شرکت‌کنندگان در آزمون باید به شش سؤال پاسخ دهند که دو سؤال اول سؤال‌های مستقل (Independent) و چهار سؤال بعدی سؤال‌های تلفیقی (Integrated) هستند. سؤالات تلفیقی چهار سؤالی هستند که شرکت‌کننده با توجه به دو بخش پیشین یعنی Listening و Reading به آن‌ها پاسخ خواهد داد؛ به همین سبب پیشنهاد می­‌شود در هنگام جواب‌گویی به این دو بخش رویکردی برای بخش اسپیکینگ هم در نظر داشته باشید.

بخش چهارم: TOEFL Writing  

بخش رایتینگ مستقل آزمون تافل ۲۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می‌شود. در بخش رایتینگ آزمون تافل شرکت­‌کنندگان با دو سؤال روبرو هستند که دسته‌بندی آن‌ها همانند سؤالات بخش اسپیکینگ است. یعنی دو نوع Independent و Integrated یا همان مستقل و تلفیقی. برای سؤال اول معمولاً شما با سؤال تلفیقی روبرو خواهید شد، که این سؤال سه مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ شما را مورد سنجش قرار می‌دهد. شما متنی چهار پاراگرافی را مطالعه خواهید کرد و پس‌ از آن شنونده­‌ی صحبت‌های یک استاد درباره‌ی همان متن خواهید بود. سپس باید در بیست دقیقه بنویسید که نظر استاد درباره‌ی متن چیست و دلایل استاد برای تصدیق و یا رد متن چه بوده است.

سؤال دوم شما در بخش رایتینگ سؤال مستقل است. در این بخش از شما خواسته می‌­شود با توجه به موضوع درخواستی انشایی درباره­‌ی آن بنویسید. نکته­‌ی مؤثر دیگر در کسب نمره­‌ی حداکثری در بخش رایتینگ امتحان تافل این موضوع است که مهارت تایپ انگلیسی به شما کمک شایانی خواهد کرد. موضوعات مورد بحث در بخش رایتینگ تلفیقی عمدتاً پیرامون این موضوعات بوده است: موضوعات هنری نظیرِ معماری، طراحی، عکاسی، ادبیات، موسیقی. موضوعات علوم طبیعی مانندِ میکروب‌شناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بیوشیمی. موضوعات علم فیزیک، هواشناسی، ستاره‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی، کامپیوتر. هم‌چنین موضوعاتی پیرامون روانشناسی، تجارت و بازاریابی، آموزش، زبان­شناسی و… .

نمره دهی و اعتبار نمرات مدرک تافل

آزمون تافل هم مانند آزمون آیلتس نمره‌ی قبولی یا رد ندارد و شما با توجه به دانش خود نمره‌ای را میان ۰ تا ۱۲۰ کسب خواهید کرد. محدوده‎‌‌‌ی نمره‌های TOEFL بین ۰ تا ۱۲۰ برای کل آزمون و ۰-۳۰ برای بخش‌های مختلف است. کمترین نمره TOEFL شما می‌تواند نمره ۰ باشد و بالاترین امتیاز TOEFL شما می‌تواند نمره ۱۲۰ باشد. علاوه بر نمره کل TOEFL شما، گزارش نمره‌ی شما نمرات هر بخش را به‌صورت مجزا نشان می‌دهد. هر یک از چهار بخش آزمون ریدینگ، لیسینیگ، اسپیکینگ و رایتینگ از حداقل ۰ امتیاز تا حداکثر ۳۰ امتیاز دارد که این نمره با توجه به برنامه و هدف شما از شرکت در آزمون دارای ارزش می‌­شود. برای اینکه بتوانید برای نمره‌ی هدف خود برنامه‌ریزی دقیق­‌تری صورت دهید علاوه بر استفاده از راهنمایی مشاوران حتماً پیش از آزمون، دانشگاه مورد نظر خود را شناسایی کرده و نمره‌ی موردنظرشان را جویا شوید.

چند‌ گام اساسی برای افزایش نمره آزمون‌های IELTS و TOEFL

 1. به‌طور سریع و مداوم شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنید.
 2. مطالعه گرامر به روش طبقه‌بندی‌شده و سیستماتیک
 3. افزایش مهارت‌های زبان انگلیسی  از ۴ طریق گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن
 4. استفاده از هر فرصتی برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی از طریق خواندن و نوشتن
 5. افزایش دایره واژگان (حداقل روزانه ۱۰ لغت جدید در موضوعات مختلف)
 6. خواندن متون بلند و تخصصی در زمینه‌های مختلف تاریخ، اقتصاد، مدیریت، فرهنگ و دانش
 7. به اخبار انگلیسی گوش دهید و مستند‌ها را به زبان انگلیسی ببینید.
 8. صحبت در مورد علایق، آرزوها، خانواده، شغل، زندگی روزانه و تخصصتان با خودتان (مقابل آینه) یا با افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند.
 9. کمک گرفتن از یک معلم متخصص برای یادگیری نکات تستی و قواعد مربوط به آزمون آیلتس و تافل
 10. شرکت در تست‌های آزمایشی و بررسی نتیجه آن‌ها
 11. قرار گرفتن در شرایط شبیه‌سازی‌شده آزمون ،حل نمونه سؤالات آزمون‌های آیلتس و تافل پیشین

مقایسه و تطبیق نسبی نمرات مختلف در آزمون آزمون‌های IELTS و TOEFL

IELTS BandTOEFL Score
0-40-31
4.532-34
535-45
5.546-59
660-78
6.579-93
794-101
7.5102-109
8110-114
8.5115-117
9118-120

دسته بندی شده در:

برچسب شده در:

, ,